חג המולד לא היה מעולם עניין גדול אצלנו בארץ. הסיבה המשמעותית היא כמובן שזהו חג נוצרי, אשר באופן טבעי איננו נחגג בארץ באופן רשמי. אבל גם אם אנחנו איננו חוגגים את החג עצמו, הרי שקשה להישאר אדישים לעניין העצום של החג הזה ברחבי העולם. תיירים רבים בוחרים לבלות את חג המולד במדינה או בעיר אשר מציינות אותו באופן חגיגי. אירופה היא ללא כל צל של ספק יעד אטרקטיבי במיוחד סביב תקופת חג המולד. ברוב הערים תמצאו בתקופה זו גם את שווקי חג המולד המפורסמים והמיוחדים. מזג האוויר הקר השורר לרוב, לא רק שאיננו מפריע לחגיגות, אלא מהווה חלק בלתי נפרד מהן. ערים אירופאיות רבות צבועות שלג לבן סביב הכריסמס, מה שמוסיף רבות לחווייה. טאלין בירת אסטוניה היא לחלוטין ברשימת היעדים המומלצים ביותר להיות בהם סביב הכריסמס. הסיבות בפנים.

הקסם של חג המולד בטאלין אסטוניה

יש בטאלין בזמן הזה של השנה קסם באוויר. הרחובות הצבועים לבן, שרשראות הנורות המשתלשלות מגגות הבתים, הנרות הזוהרים בחלונות הראווה והמוזיקה החגיגית המתנגנת בכל פינת רחוב. לחודש אחד, החל מסוף נובמבר, הופכת טאלין לעיר שכאילו נלקחה מהאגדות. אווירת החג בוקעת מחלונות כל הבתים. תקופה זו בטאלין עמוסה גם פסטיבלים ואטרקציות הייחודיות לעונה זו. כל אלה יחדיו הופכים את טאלין למקום מושלם להיות בו בתקופת חג המולד. 

העיר העתיקה של טאלין כיכר שוק חג המולד
העיר העתיקה של טאלין כיכר שוק חג המולד

שוק חג המולד בטאלין, אסטוניה

מי שהיה אי פעם באירופה בתקופת חג המולד, ובעצם גם מי שלא היה, כולם כבר יודעים שהדבר המרכזי ביותר בתקופת חג המולד, אלה השווקים שלו. "כריסמס מרקט" (Christmas Market) הם קוראים לזה, ותוכלו למצוא אותם כמעט בכל מקום ביבשת אירופה. כמובן שככל שהעיר גדולה ומרכזית יותר, כך גם שווקי חג המולד שלה גדולים ומרשימים יותר. 

מה זה בעצם שוק חג מולד?

חג המולד כאמור הוא העניין הכי גדול בשנה עבור הנוצרים, מכל הבחינות. בשונה מהחגים היהודיים לדוגמא, אשר בהם מpוזרים החגים המשמעותיים cיותר לאורך השנה, הרי שחג המולד הוא החג הכי  חשוב בלי תחרות בכלל. השווקים הם הדוגמא לכך. מדובר לרוב במתחם גדול ומקושט, אשר מכיל עשרות עד מאות דוכנים מכל הסוגים. דוכני מזון, אלכוהול, תכשיטים, מזכרות, מתנות, דברים לבית וכדומה. המיוחד הוא שכל ה"סחורה" מותאמת לחג. אלו לא דברים שתמצאו לרוב בחנויות ביום יום. גם האוכל והשתייה טיפוסיים לרוב לחג המולד. כמובן שתוכלו להזמין גם בירה, אך רוב המבלים שותים יין חם, משקה טיפוסי לחג המולד. 

אבל זה כמובן לא מסתיים בדוכנים. במקום תמצאו לרוב מגוון הופעות חיות, במות בידור, אטרקציות כגון גלגלי ענק, משטחי החלקה על הקרח וכדומה. כמובן שכל המקום מקושט באופן מסורתי לחג המולד, כלומר אין ספור נורות צבעוניות, כדורים זוהרים ודמויות מרוח החג. 

שוק חג המולד של טאלין – 

העיקרון עליו מושתתת המסורת של שווקי חג המולד זהה פחות או יותר בכל אירופה, אך בכל עיירה, עיר או מדינה, השווקים עצמם מייצגים בעצם את המקום בו הם נמצאים.
כך גם בטאלין, המוזיקה, האוכל, האלכוהול והקישוטים יהיו תמיד טיפוסיים למסורת המקומית. אחת הסיבות היא ששווקי חג המולד הם מוסד עתיק יומין באירופה, ועל כן המסורת המקומית של טאלין מושרשת חזק בתוכו. דוגמא אחת לכך היא הריבוי בשימוש בצורה של "לב". כמובן שחג המולד הוא כולו אודות אהבה ושמחה, אבל בטאלין השימוש בצורת הלב מאסיבי עוד יותר, וזו בשל העובדה שממעוף הציפור מזכירה צורתה של העיר העתיקה של טאלין צורת לב. כיכר העירייה, בו נערך השוק, מכונה גם הלב של טאלין. בקיצור, תוכלו לראות כאן הרבה לבבות.

השוק ממוקם כאמור בכיכר העירייה המרכזי . במרכז הכיכר מוצב לו בגאון עץ חג המולד העצום והמסורתי. המיקום הזה הוא מיקום משמעותי ביותר בהיסטוריה האסטונית כיוון שהמוסדות החשובים ביותר באסטוניה ממוקמים בו. המחזות של הבניינים הססגוניים העתיקים מוסיפים רבות לאווירת שוק חג המולד בטאלין. 

יותר מחצי מיליון אנשים מבקרים בשוק חג המולד בטאלין מדי שנה. סנטה קלאוס מנעים לרוב את זמנם של הילדים יחד עם דמויות נוספות ברוח החג. על הבמה המרכזית בשוק חג המולד תמצאו בכל יום מבחר תכניות תרבותיות. להקות מכל רחבי אסטוניה, זמרים מכל התקופות, כמו גם טקסים דתיים מסורתיים לחג המולד. לא משעמם כאן לרגע.

מזג האוויר בטאלין בכריסמס

חג המולד חל בכל שנה בסוף חודש דצמבר. זהו כמובן שיא החורף במזרח אירופה, שזה כידוע קשוח למדי. אבל אם במקרים אחרים אנשים נרתעים ממזג אוויר שכזה, הרי שבתקופת הכריסמס זהו מזג האוויר הנחשב למושלם. הרחובות צבועים שלג לבן, נקיים מהגשם והשלג, העיר מלאה ילדים המשחקים בשלג, וכולם מתגאים במעילים העבותים שלהם. חג המולד הוא לא אותו הדבר ללא השלג, ובטאלין לשמחתנו תמצאו אותו כמעט בכל שנה. הטמפרטורה הממוצעת בחודש דצמבר היא באיזור האפס מעלות, כך שמומלץ ביותר להצטייד במיטב בגדי החורף. 

שאלות נפוצות על טאלין בכריס טאלין בכריסמס

חד משמעית כן. לא בכדי נבחר שוק חג המולד של טאלין לטוב ביותר באירופה בשנת 2019.

ההיצע כאן מרגש וייחודי, ותמצאו כאן חפצים ומתנות שתתקשו למצוא במקומות אחרים, כולל עבודות רבות בעבודת יד. המחירים עם זאת אינם נמוכים בתוך שוק חג המולד.

חד משמעית כן. אווירת חג המולד שבעיר היא אידיאלית לכל המשפחה. שוק חג המולד אטרקטיבי במיוחד לילדים ומהווה חווייה בלתי נשכחת לכל המשפחה.

השוק מתקיים בכל שנה באופן מסורתי בין התאריכים ה19 לנובמבר, עד ה2 לינואר – כולל חגיגה מיוחדת לכבוד ערב ראש השנה האזרחית החדשה.

בתקופה זו העיר מלאה מבקרים מאסטוניה ומשאר העולם. מלונות או מוטלים בסמוך למרכז העירייה מומלץ להזמין הרבה זמן מראש. כמובן שכדי להוזיל מעט את המחיר, ניתן להתרחק ממרכז העיר. עם זאת, טאלין היא עיר לא יקרה ללינה.

לא בטוח. באופן כללי יש בעיר מספר מרכזי קניות די איכותיים. הבעיה היא שלפני חג המולד עצמו המחירים גבוהים יותר ובעיקר מרכזי הקניות עמוסים עד אפס מקום. להסתובב ברחובות הקניות ובקניונים יכולה להיות חווייה תרבותית, אך לא בטוח שתמיד כדאית.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בטאלין מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על טאלין!

דילוג לתוכן